Eteryczny olejek tymiankowy – naturalne remedium w działaniu

Ziołolecznictwo to obecnie coraz bardziej doceniany dział wiedzy medycznej, który cieszy się zarówno sporym zainteresowaniem chorych, jak i lekarzy

Olejek tymiankowy – naturalne remedium w działaniu

Ziołolecznictwo to obecnie coraz bardziej doceniany dział wiedzy medycznej, który cieszy się zarówno sporym zainteresowaniem chorych, jak i lekarzy. Chociaż wiedza o ziołach jest wśród społeczeństwa coraz większa, leczenie olejkami eterycznymi nadal nie cieszy się aż taką popularnością, a na jego temat istnieje wiele mitów i niedopowiedzeń. Olejki eteryczne jednak są bardzo skutecznymi naturalnymi remediami na rozmaite dolegliwości, a jednym z najpopularniejszych jest olejek tymiankowy.

Olejek tymiankowy – ogólna charakterystyka

Olejek tymiankowy pozyskiwany jest z tymianku (Thymus vulgaris). Olejki eteryczne są substancjami o złożonym składzie, które powstają w tkankach wydzielniczych roślin. Olejek tymiankowy zawiera więc w sobie wysoce skoncentrowaną moc tego pospolitego i ukochanego w kuchni polskiej zioła. Zapach jego jest zapachem tymianku, jednak znacznie intensywniejszym. Dwiema głównymi substancjami czynnymi, wchodzącymi w skład olejku tymiankowego, są tymol i karwakrol.

Olejek tymiankowy – działanie i zastosowanie


Olejek tymiankowy ma przede wszystkim silne działanie przeciwdrobnoustrojowe – zabija on bakterie, grzyby oraz wirusy. Do tego mocno wspomaga on układ oddechowy, poszerzając drogi oddechowe, upłynniając wydzielinę i umożliwiając łatwiejsze jej odkrztuszenie.

Olejek tymiankowy stosować można zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Na skórę aplikuje się go przy różnego rodzaju wypryskach, opryszczce, grzybicy i innych zmianach chorobowych, jednak należy pamiętać, by rozcieńczać go olejem bazowym, gdyż działa on drażniąco na skórę. Może to być w zasadzie dowolny olej, ale najchętniej stosowane jest połączenie olejku tymiankowego z olejem z pestek winogron, granatu lub z oliwą z oliwek. Wewnętrznie zażywa się go na łyżce cukru w ilości trzech kropelek. Stosuje się go przy chorobach zakaźnych, kaszlu, oraz przy osłabieniu odporności.

Poza działaniem antyseptycznym olejek tymiankowy jest także naturalnym antydepresantem i środkiem nasennym. Usuwa on napięcie nerwowe, chmury czarnych myśli i umożliwia zasypianie. Wystarczy zażyć go na krótko przed snem lub wypełnić pokój jego zapachem, używając w tym celu taniego i łatwo dostępnego akcesorium, jakim jest kominek aromaterapeutyczny.

Olejek tymiankowy można kupić niemalże w każdej aptece, a także w wielu sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Jest niedrogi, a ponieważ jest to niezwykle skoncentrowana esencja tymianku, jest on wydajny i wystarcza na długo. Z pewnością będzie on cennym uzupełnieniem domowej apteczki.

Food obraz autorstwa rawpixel.com - www.freepik.com