Olejek tymiankowy – tradycyjny środek na problemy z układem oddechowym

Ziołolecznictwo chętnie wykorzystywane jest na co dzień, zarówno przez pacjentów, jak i samych lekarzy, którzy często zalecają stosowanie domowych remediów na powszechne dolegliwości

Ziołolecznictwo chętnie wykorzystywane jest na co dzień, zarówno przez pacjentów, jak i samych lekarzy, którzy często zalecają stosowanie domowych remediów na powszechne dolegliwości, przy których nie trzeba sięgać po leki najcięższego kalibru. Jednymi z najcięższych dolegliwości są te związane z układem oddechowym, w szczególności z jego infekcjami, grypą i przeziębieniem. Na tę grupę dolegliwości dobrym naturalnym środkiem jest olejek tymiankowy (https://www.bee.pl/etja-olejki-olejek-tymiankowy-10ml-10-ml_p7645.html).

Olejek tymiankowy – esencja tymianku niosąca ulgę

Olejek tymiankowy pozyskiwany jest z ziela tymianku (Thymus vulgaris), który jest rośliną pochodzącą z basenu Morza Śródziemnomorskiego i używaną w kuchni polskiej od XVII wieku. Podobnie, jak inne olejki eteryczne, olejek tymiankowy wydzielany jest w tkankach wydzielniczych produkującej go rośliny. Stanowi on jej esencję, a zawartość olejku w zielu wynosi nawet do 2%. Głównymi substancjami czynnymi w olejku tymiankowym są tymol i karwakrol. To dzięki nim olejek tymiankowy charakteryzuje się zapachem bardzo zbliżonym do rośliny, z której się go pozyskuje i to głównie one decydują o jego właściwościach leczniczych.

Olejek tymiankowy na układ oddechowy – zastosowanie

Olejek tymiankowy znany jest przede wszystkim jako silny środek antyseptyczny, który radzi sobie nie tylko z bakteriami, ale i z wirusami i z grzybami. Na drogi oddechowe działa on w dwojaki sposób. Po pierwsze, poszerza je on, upłynniając jednocześnie zalegającą w nich wydzielinę, a więc i umożliwia łatwe jej odkrztuszenie, co daje dosyć szybką ulgę. Oprócz tego zabija on szkodliwe drobnoustroje i wspomaga układ odpornościowy w walce z mikrobami.

Olejek tymiankowy stosuje się na rozmaite formy – zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wewnętrznie zażywa się go na łyżce miodu lub cukru w ilości 3-4 kropli.

Na drogi oddechowe bardzo dobre są inhalacje z olejkiem tymiankowym – należy dodać kilkanaście jego kropli do rondla z gorącą wodą i nachylić się nad nim, zakrywając głowę ręcznikiem, wdychając parę. Efekty takiej kuracji widoczne są niemalże od razu.

Na bolące gardło doskonałe będą też płukanki z olejkiem tymiankowym. Kilka kropli olejku należy wkroplić do szklanki letniej wody i płukać dokładnie gardło. Zabieg taki jest pomocny zarówno przy zapaleniach gardła pochodzenia bakteryjnego, jak i przy tych wywołanych infekcjami wirusowymi.

Poza tymi trzema sposobami olejek tymiankowy często dodawany jest do kąpieli. Aby przyniósł on maksymalne korzyści, woda powinna być gorąca, aby unosił się on z parą wodną. Należy dodać kilkanaście jego kropli do wanny wody, a podczas kąpieli najlepiej co jakiś czas puścić z kranu gorącą wodę, aby utrzymać dość wysoką jej temperaturę.

Olejek ten jest skutecznym domowym remedium, które powinno znaleźć się w apteczce, zwłaszcza podczas okresu jesienno-zimowego.

Leaf obraz autorstwa freepik - www.freepik.com